MISTROVSTVÍ EVROPY 2023 – TS

MISTROVSTVÍ EVROPY 2023
V OVLÁDÁNÍ STÁDA POMOCÍ OVČÁCKÉHO PSA V TRADIČNÍM STYLU


Ve dnech 22. – 24. září se v maďarském Hortobágy konalo vůbec první oficiální Mistrovství Evropy tradičních plemen. Za každou zemi se kvalifikovaly 2 týmy + 1 náhradník, přičemž každá země měla vlastní systém, jakým týmy vybrala. Reprezentovat Českou republiku se na východ vydaly tři nejúspěšnější dvojice z Mistrovství ČR 2022 – z prvního místa se kvalifikoval Matěj Mikuláš Píše s fenou bílého švýcarského ovčáka Frederikou Bílá Merci “Rikou”, ze druhého místa Martina Mastilová a kelpií kluk Arrow Crazy Legs “Šňůra” a ze třetího místa jako náhradník a zároveň team leader Lucie Schönová a chodský pes Dumper z Konické skály “Dumpík”.
V pátek se nám na fieldech dostalo důstojného oficiálního přivítání a zahajovacího ceremoniálu vedeného hlavním organizátorem Gáborem Kéve. Následovala jedinečná exkurze do puszty, kde se kromě ukázek místních koní, psů, ovcí a skotu losovala také startovní čísla. Nepopulární číslo 1 si vytáhla naše Marťa, zatímco Matěj si vytáhnul 9. Na posuzování se chystali celkem 3 rozhodčí: Barbara Kiss Maďarsko), André Roller (Německo) a hlavní rozhodčí Luigi Guidobono Cavalchini (Itálie). Jejich body se sečetly a vydělily třemi. Ze 17 sobotních startujících mělo 12 nejlepších postoupit do nedělního finále, které se bodovalo odděleně od soboty a ze kterého měl vzejít první Mistr Evropy v pasení tradičním stylem.
Závod se konal v koňském areálu s tribunou, tedy pro nás vskutku netradičním areálem na tradiční pasení. Nakonec se jak plac, tak zázemí ukázalo být opravdu perfektní volbou, neboť z tribun bylo celé dění na fieldu skvěle vidět a navíc poskytovaly ochranu před sluncem i deštěm.
Již první sobotní starty napověděly, že největší výzvou víkendu budou ovce. Každé stádo čítalo 20 maďarských cápovek, které zjevně nebyly zvyklé na ovládání tradičním plemenem tak, jak tento styl známe my. Lidem se vyhýbaly ještě o něco více než psům, takže uvodit je na balanc se nepovedlo nikomu za celý víkend a styl, jakým bylo potřeba je vést, se blížil spíš vodění indických běžců. Kromě toho, že ovce nenásledovaly člověka a byly velmi reaktivní, se ale nechovaly nějak zákeřně nebo panicky, že by přeskakovaly ploty nebo permanentně utíkaly, naopak poměrně příjemně držely stádo. Bylo nesmírně zajímavé sledovat, jak si s tímto stylem vedení který tým poradí. Naše Marťa se Šnůrou nasadila svým výkonem laťku nesmírně vysoko a rovněž Matěj s Rikou předvedli krásný běh, takže jsme si po shlédnutí všech týmů byli téměř 100% jisti, že do nedělního finále mezi top 12 týmů postoupí oba dva (resp. čtyři). Přesné výsledky prvního dne nám sice organizátor neprozradil a vyhlašoval jen jména postupujících, ale nemýlili jsme se! Milé bylo, že bylo umožněno odzávodit mimo pořadí i dvěma náhradníkům, takže jsme si i my mohli na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru mistrovství přímo na place.
V neděli rozhodčí ještě o něco přiostřili a závodníky čekal náročný trial. I přes dešťové přeháňky byla atmosféra úžasná, všichni si navzájem fandili a tleskalo se i těm, kteří si s tratí nebo ovcemi neporadili. Matěj s Rikou předvedli opět solidní výkon, který jim nakonec vynesl krásné 7. místo! Se zatajeným dechem jsme pak sledovali Marťu se Šňůrou, které jsme tajně tipovali jako adepty na stupně vítězů. Tento sen se málem rozplynul, když se jim nepovedl most a následně Martina spletla směr průchodu další překážkou. Ostatní úkoly se ale zadařily excelentně a nakonec zaslouženě vybojovali bronzové medaile! Stříbro brala po úžasném výkonu Veronika Neméthová ze Slovenska s australskou ovčačkou Mistou a zlato tentokrát získala po bezkonkurenčním běhu Finka Kaisa Hilska s kelpiím klukem Masou. Jako třešničku na dortu získala česká reprezentace nádherné 2. místo v soutěži týmů, předběhli nás pouze Italové, kteří si svou chvilku slávy náležitě užili.
Děkujeme za velkou podporu z “domova”, kde naše živá vysílání sledovaly desítky lidí a fandili, a za neskutečnou materiální i finanční podporu všem našim sponzorům a klubům, bez kterých bychom se na takovou výpravu vydali jen stěží. Domů jsme odjížděli z vyhlášení vítězů
zcela promočení, ale plni zážitků a dojmů, nové inspirace a obohaceni o spoustu nových známých. Maďaři svou organizací nasadili laťku prvního Mistrovství Evropy velmi vysoko a tento víkend se nesmazatelně vryl do našich pamětí. Příští rok se Mistrovství koná v Itálii a my už s napětím čekáme, kdo se z letošního MČR kvalifikuje tentokrát.

Za článek mnohokrát děkujeme Lucie Schönová

autoři fotografií: Barbara Kiss, Hartenstein Zsolt, Gábor Szalanczi, Kádár Ferkó, Matěj Mikuláš Píše, archiv organizátor, Radmila Janovská

Doporučené články